Skip to Main Content
   
               

Anadolu'nun Göçerleri: Yörükler / Nomads of Anatolia: Yuruks

Bu rehber Treasure Gallery projesi için hazırlanmıştır.

 

Ulla Johansen'in yazarlığını yaptığı aşağıdaki kitaplara kütüphanemizden ulaşabilirsiniz.

 50 yıl önce yörükler50 yıl önce Türkiye'de yörüklerin yayla hayatı yazan, fotoğraflar, Ulla Johansen ; çeviren, Muallâ Poyraz. 

Call Number: DR27.Y87 J64 2005

Publication Date: Ankara : Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2005.

Kitabın sonsözünde Johansen yazdıkları:
"Yaylada geçirdiğim altı aydan sonra kendimi çok huzurlu ve çadırın güvenli ortamında evimdeymiş gibi hissediyordum. Ancak, Torosların olağanüstü güzellikteki doğası içinde sürdürülen göçer yaşamından ayrılmak, bana birden bire çok zor geldi. Son akşam, her zamanki gibi ocağın çevresinde oturduk. Ağlamam durmuyordu. Ayrılırken birbirimizin her şeyini affettik. Buna rağmen onların sayesinde öğrendiklerime özel isteklerimin dikkate alınmasına ve bana gösterilen sıcaklığa karşı bir şükran borcum kaldı. Bu kitabı beni konuk eden ailenin torununa, bu borcun ödenmesinde yardımcı olmasını diliyorum."


 

Die Ornamentik der Jakuten / Ulla Johansen.

Call Number: DK771.Y2 J64 1954

Publication Date: Hamburg : [s.n.], 1954.

Lokasyon: ANAMED-NIT Kütüphanesi

 

 


 

  50 yıl önce yörükler

Network analysis and ethnographic problems : process models of a Turkish nomad clan / Douglas White and Ulla Johansen.

Call Number: RCAC/GN635.T82 W45 2005

Publication Date: Ankara : Lanham : Lexington Books, 2005.

Lokasyon: ANAMED Kütüphanesi

 


 

Interviews with German Anthropologists

Interview Ulla Johansen

"This conversation with Professor em. Ulla Johansen took place on January 29, 2008 at her home near Cologne.In this interview Professor Johansen provides several interesting insights on the development of anthropology in post-war Germany. As one of the few influential women in the field, we learn how she first came to study Völkerkunde in Hamburg and about how her professional life was regarded a luxury at the time. In contrast to most of her peers, she does not specialize on America, the field of her teacher Franz Termer, but – inspired by her personal background and family history – chooses to work on Siberia and Turkey, instead. Her academic interests lead her first into the museum, later into the university environment."