Skip to Main Content
   
               

EndNoteX9: Eğitim Serileri

Eğitime Hazırlık

EndNote X9 Eğitimine Katılmadan Önce Yapılması Gerekenler:

EndNoteX9 Kurulumu öncesinde, EndNote'un düzgün çalışabilmesi için daha önceki versiyonlarının bilgisayarınızdan kaldırılması gereklidir.

 1. Programı Koç Üniversitesi Lisanslı İndirmek için: https://it.ku.edu.tr/software/endnote/ adresini kullanın (Kampüs dışından sayfaya bağlanmak için vpn.ku.edu.tr üzerinden bağlantı sağlamalısınız)
 2. Software.ku.edu.tr sayfasında sol menüde bulunan EndNoteX9 tabına tıklayın
 3. Bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan programı seçin.

Önemli Not: MAC kullanıcıları EndNote programını indirmek için "Google Chrome" internet tarayıcısını kullanmalıdır.

Lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz!

EndNoteX9 Kurulumu

 

Yüklemiş olduğunuz EndNoteX9 kurulum dosyaları sıkıştırılmış olarak bilgisayarınıza yüklenecektir. Burada winzip, winrar ya da windows'un kendi yazılımını kullanarak içindeki tüm dokümanları dosya içerisinden çıkartmanız gereklidir.

Dosyaları çıkarttıktan sonra ENX9Inst.msi dosyasına çift tıklayarak yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

Yükleme ekranı açıldığında NEXT butonu ile devam edebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda Koç Üniversitesi lisanslı olarak yükleme yaptığınızdan emin olun. Eğer bu ekran çıkmaz ya da lisanslamanız 30 günlük demo şeklinde görünürse, "License.dat" dosyası ile yükleme dosyasının aynı yerde bulunmaları gerektiğini unutmayın. Bu durumda yüklemeyi iptal edip dosyaları tek bir klasörde topladıktan sonra yüklemeye baştan başlayabilirsiniz.

Yükleme tipi seçimi ekranında Typical olarak seçim yaparsanız, EndNoteX9 programı default olarak limitli sayıda gelen atıf  biçimleri, filtreler ve bağlantı dosyalarını otomatik olarak yükleyecektir. Bu işlem kısa sürecek ve program bilgisayarınıza yüklenecektir.

Custom Installation seçeneğini seçerek, araştırma alanınıza ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun atıf biçimlerini, filtreleri ve bağlantı dosyalarını seçerek yüklemeyi tamamlayabilirsiniz. 

Destination Folder olarak programın yüklenmesini istediğiniz klasörü belirleyebilirsiniz. Önerimiz, default olarak gelen lokasyonu değiştirmemeniz yönünde olacaktır.

Custom Installation seçeneğini seçerek yüklemeye devam ettiyseniz bu ekranda;

 • + butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz atıf biçimleri, filtreler ve bağlantı dosyalarını seçebilirsiniz.
 • Unutmayın eğer bütün konu başlıkları içerisinde seçimlerinizi "Entire feature will be installed on local hard drive" şeklinde yaparsanız 6000'den fazla stil, filtre ve bağlantı dosyaları bilgisayarınıza indirilip kuruluyor olacak.
 • Tüm seçimlerinizi yaptıktan sonra NEXT butonu ile devam edebilirsiniz.

Tebrik Ederiz EndNoteX9'u başarıyla ve sorunsuz bir şekilde yüklediniz!

 

 

Bilgisayarınıza inen EndNoteX9SiteInstaller.dmg dosyasını çift tıklayarak bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Açılan ekranda, ortada bulunan çarklı ikona çift tıklayarak yüklemeye başlayabilirsiniz.

Yükleme öncesi aşağıdaki gibi bir ekran görürseniz, muhtemelen MAC bilgisayarınızın güvenlik ayarı sebepli karşınıza çıkacak, burada "Open" butonuna tıklayarak  yüklemeye devam edebilirsiniz.

Install butonuna basınız.

Çıkan ekranlarda "Next" diyerek yüklemeye devam edebilirsiniz.

Son olarak "Done" butonu ile yüklemeyi tamamlayabilirsiniz.

 

EndNote'u MAC bilgisayarınızda ilk defa kullanmadan önce yapılması gerekenler:

EndNote programını MAC bilgisayarınıza sorunsuz bir şekilde yükledikten sonra programı ilk açtığınızda sizin için otomatik olarak ilk EndNote kütüphanenizi "My EndNote Library" adıyla Documents klasörünüz içerisinde oluşturuyor olacak; ayrıca "Welcome to EndNote" rehberini de görüntüleyecektir. Rehberi inceledikten sonra sol üst köşedeki kapat butonu ile kapatabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Eğer EndNote kütüphaneniz Documents klasörü içerisinde yer alıyorsa ve aynı zamanda iCloud kullanıyorsanız, EndNote kütüphaneniz zamanla bozulacak ve çalışmayacaktır. Bu sebeple, iCloud'un dosyalama yapmadığı bir klasör içerisinde EndNote kütüphanenizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Stiller, filtreler ve bağlantı dosyalarını yükleyebilmeniz için "EndNoteX9" Menüsünden "Customizer" tabını seçmelisiniz.

Soldaki küçük oklara tıklayarak bağlantı dosyaları, filtreleri ya da atıf stillerinden hangilerinin yüklenmesini istediğinizi seçebilirsiniz.Tüm seçimlerinizi yaptıktan sonra "Next" butonu ile devam edebilirsiniz.

Daha öncesinde Microsoft Word programını yüklerken kayıt yeri olarak standart ayarla yükleme yapmadıysanız; EndNoteX9 Word eklenti aracını yüklemek için Customize butonunu kullanabilir, ve eklentiyi Word programınıza yükleyebilirsiniz.

 

Tüm işlemleri de tamamladıktan sonra "Done" tuşuna basarak EndNoteX9 programının sizlere sunduğu tüm kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

Tebrik Ederiz, EndNoteX9 Mac versiyonunu bilgisayarınıza kurdunuz !

Genel Güvenlik ve Uyarı Notları

 • EndNote kütüphaneleri iki parçadan oluşmaktadır: biri .enl uzantılı diğeri ise .Data klasörüdür. Bu klasörlerden herhangi birisinin silinmesi ya da yerinin değiştirilmesi kütüphanenize ciddi zararlar verecektir. Bu sebeple EndNote kütüphanenizin düzgün çalışabilmesi için birlikte tutulmaları gereklidir.

 • EndNote kütüphanelerinizin bilgisayarınızın hard diskinde bulunması gerekmektedir. Kütüphanelerinizi ağ bazlı bir yedekleme portalında saklar ve üzerinde değişiklikler yapmaya çalışırsanız, dosyaların bozulmalarına sebep olursunuz.

 • EndNote kütüphaneleri hiçbir şekilde bulut bazlı DropBox, OneDrive, Box, SugarSync, vb. platform dosyaları içerisinde tutulmamalıdırlar. Zamanla dosyaların bozulmalarına sebebiyet verebilirsiniz.

 • EndNote'un son sürümünü yüklemeden önce mutlaka bir önceki sürümün bilgisayarınızdan kaldırılması gereklidir.

 • EndNote Kütüphaneleriniz içerisinde bulunan referans kaynaklarınız, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızla, EndNote Online Kütüphanenizle ve EndNote Sync kullanarak eşleştirdiğiniz iPad'inizleotomatik olarak senkronize olabilir.

 • Tüm EndNote Kütüphaneleri EndNoteX7, X8 veya X9 kullanıcıları ile paylaşılabilir, kütüphaneler sorunsuz olarak eski sürümlerde de açılabilir ve kullanılabilir.

MAC Kullanıcıları için Önemli Bilgilendirme: 

EndNote kütüphanenizin bakımı ve doğru çalışabilmesi için:

Mac Sierra, High Sierra, and Mojave Kullanıcıları

MacOS versiyonları 10.12 (Sierra), 10.13 (High Sierra), ve 10.14 (Mojave) iCloud ile optimize olmuş Documents klasörüne kayıt işlemlerini otomatik olarak yapmaya ayarlıdırlar. Böylece bilgisayarınızda daha az yer kaplayarak sabit sürücünüzde yer kalmasını sağlamaya çalışırlar; ancak EndNote kütüphaneleri hem iCloud üzerinde hem de sabit sürücünüzde tutuluyorsa, zamanla dosyaların bozulmaları kaçınılmaz olacaktır. Eğer dosyalarınızın iCloud'da saklanmasını tercih ediyorsanız, EndNote Kütüphanelerinizin stabil çalışabilmesi adına, "Home" klasörü içerisinde ayrı bir klasör içerisine kütüphanelerinizi kaydederek kullanmanızı öneririz.