Skip to main content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.
logo

COVID-19 update: All Koç University Libraries are closed until further notice. During this time, library services are Online Only!

We are ready to HELP – Find answers to your questions – Look for the updated Circulation Policy!

SKL Kitap Kulübü / SKL Book Club

Kitap kulübü, okuma listesi ve etkinlik tarihleri hakkında bilgiler içeren rehber. / This libguide includes information about the Book Club, reading list and event details.

Event Date & Time / Etkinlik Tarihi ve Saati

SKL Virtual Book Club Talks

The Time Regulation Institute /Ahmet Hamdi Tanpınar

Perhaps the greatest Turkish novel of the twentieth century, being discovered around the world only now, more than fifty years after its first publication, The Time Regulation Institute is an antic, freewheeling send-up of the modern bureaucratic state.
 
At its center is Hayri Irdal, an infectiously charming antihero who becomes entangled with an eccentric cast of characters—a television mystic, a pharmacist who dabbles in alchemy, a dignitary from the lost Ottoman Empire, a “clock whisperer”—at the Time Regulation Institute, a vast organization that employs a hilariously intricate system of fines for the purpose of changing all the clocks in Turkey to Western time. Recounted in sessions with his psychoanalyst, the story of Hayri Irdal’s absurdist misadventures plays out as a brilliant allegory of the collision of tradition and modernity, of East and West, infused with a poignant blend of hope for the promise of the future and nostalgia for a simpler time.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü /Ahmet Hamdi Tanpınar

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş döneminde Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük şair ve yazarlardan olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı eseri, modern Türk romanının kilometre taşları arasında yer alıyor. Yazarın büyük ses getiren Huzur adlı yapıtından sonra ikinci romanı olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, dönem Türkiye’sinin bir yansıması olarak günümüzde de edebi ve tarihi değerini koruyor.

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında sıklıkla ele alınan Doğu - Batı kültür çatışmasını işleyen Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın usta kalemiyle benzersiz bir değer kazanıyor. Modern Türk edebiyatının en güçlü örneklerinden olan eser, ilk yayımlandığı 1961 yılından günümüze pek çok baskısıyla geniş bir kitleye ulaşıyor. Eleştirel bağlamda güncelliğini bugün de koruyan Saatleri Ayarlama Enstitüsü; ışık tuttuğu toplumsal sorunlarla ülkemizde sadece Türk edebiyatına değil, sosyal bilimlerin birçok dalına da kaynak oluşturuyor.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün olay örgüsü, fakir bir ailede büyüyen ve saatlere büyük bir ilgi duyan Hayri İrdal adlı genç bir adamın çevresinde şekilleniyor. Kalabalık bir şahıs kadrosuna sahip olan romanda, başkahraman Hayri İrdal’dan sonra en baskın karakteri ise Halit Ayarcı oluşturuyor. Öyle ki başkahraman da kendi yaşamını, Halit Ayarcı ile tanışmadan öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı şekilde değerlendiriyor. 

“Büyük Ümitler”, “Küçük Hakikatler”, “Sabaha Doğru” ve “Her Mevsimin Bir Sonu Vardır” adlı dört bölümden oluşan romanın ilk kısmında Hayri İrdal, çocukluğundan başlayarak yaşamını ayrıntılı bir şekilde okurla paylaşıyor. Halit Ayarcı ile eserin ikinci bölümünde tanışan başkahraman, sonrasında onunla birlikte Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün temellerini atıyor. Eserin son bölümünde ise enstitünün beklenmedik akıbeti, o dönemden günümüze devam eden sorunların bir habercisi olarak okurlarını düşünmeye sevk ediyor. 

 

Date: Thursday, 25th of February

Time: 16.00-17.00

Registration Link:  https://kocun.zoom.us/meeting/register/tJIocequrzkoEt2dVthCk9Dn27D64vnNyKB5 

 

Books List for the 2021 SKL Virtual Book Club / 2021 Sanal Kitap Kulübü Kitap Listesi

 

7th of January 2021- The Bell Jar /Sylvia Plath

7 Ocak 2021- Sırça Fanus /Sylvia Plath

**

21st of January 2021- Room of One's Own /Virginia Woolf

21 Ocak 2021- Kendine Ait Bir Oda /Virginia Woolf

**

25th of February 2021-  The Time Regulation Institute /Ahmet Hamdi Tanpınar

25 Şubat 2021- Saatleri Ayarlama Enstitüsü /Ahmet Hamdi Tanpınar

**

25 Mart 2021- Kitapları Kurtaran Kedi /Sosuke Natsukawa (Dil: Türkçe/Language: Turkish)

**

22nd of April 2021- Love in the Time of Cholera /Gabriel García Márquez

22 Nisan 2021- Kolera Günlerinde Aşk /Gabriel García Márquez

**

20 Mayıs 2021- Puslu Kıtalar Atlası /İhsan Oktay Anar (Dil: Türkçe/Language: Turkish)

**

17th of June 2021- To Kill a Mockingbird /Harper Lee

17 Haziran 2021- Bülbülü Öldürmek /Harper Lee

**

22nd of July 2021- The Kite Runner /Khaled Hosseini

22 Temmuz 2021- Uçurtma Avcısı /Khaled Hosseini

**

23rd of September 2021- Flock : Try Them As Gold /Ahmet Ümit

23 Eylül 2021- Kavim /Ahmet Ümit

**

21st of October 2021- Fahrenheit 451 / Ray Bradbury

21 Ekim 2021- Fahrenheit 451 /Ray Bradbury

**

18 Kasım 2021- İçimizdeki Şeytan /Sabahattin Ali (Dil: Türkçe/Language: Turkish)

**

16th of December 2021- My Name Is Red /Orhan Pamuk

16 Aralık 2021- Benim Adım Kırmızı /Orhan Pamuk

SKL Virtual Book Club Talks will be organized on Zoom.